Jump to content

Uni


zoramargolis
 Share

Recommended Posts

How many pieces do you think is in a box? Two pieces of uni sushi can go for $7 to $8 these days (if not more).

Probably a dozen urchin tongues. I've had them made into a custard, which was quite delicious. Of course, if you add butter, milk and eggs to most things they turn out delicious. I like urchin is small doses, myself.

Link to comment
Share on other sites

Even better with cream.

Even better in fresh pasta with roasted garlic, fresh parsley and basil, extravirgin olive oil , cracked black peppercorns, a touch of Sicilian ground spicy pepper and a quarter of filet of fresh anchovy dissolved in the oil while cooking to enrich and host the pungent taste of the Sea Urchin added to the mix at the last second with pasta cooking water ......Christmas time is Sea urchin time..........

Link to comment
Share on other sites

Even better in fresh pasta with roasted garlic, fresh parsley and basil, extravirgin olive oil , cracked black peppercorns, a touch of Sicilian ground spicy pepper and a quarter of filet of fresh anchovy dissolved in the oil while cooking to enrich and host the pungent taste of the Sea Urchin added to the mix at the last second with pasta cooking water ......Christmas time is Sea urchin time..........

I'll have what he's cooking!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...